Blog

Ako vznikal BBXNET

Sep 30, 2016
Autor: Gyro

Dnes by náš začiatok nazvali startup. Písal sa rok 2002 a my sme boli tretiaci na strednej elektrotechnickej škole. Ja som býval v Rudlovej, kamarát 300 metrov odo mňa na Starohorskej a chceli sme komunikovať elektronicky.

Hovorenú rádiovú komunikáciu cez vysielačky sme mali už dávno zvládnutú. Ďalšou výzvou bolo hrať hry a posielať súbory medzi našimi počítačmi. Začali sme „vyvíjať“ vlastné zariadenie kde nositeľom signálu malo byť laserové svetlo. Na viac ako pár centimetrov to dopadlo bez úspechu. Blížili sa maturity a mne myšlienka bezdrôtového prenosu stále vŕtala v hlave. Už sme síce registrovali, že existuje niečo ako WiFi, ale zariadenia boli drahšie ako naše počítače.

Ak si vyberiem maturitnú prácu z tejto oblasti bude to ďalšia motivácia projekt prepojenia doviesť do úspešného konca. Začal som pracovať na zariadení ktoré navrhol jeden český nadšenec – Ronja. Bez zbytočného obkecu, zmaturoval som na jednotku, ale zariadenie v skutočnosti nefungovalo.

Neostávalo nič iné, rozbili sme prasiatko. Približne 4 – 6 tisíc slovenských korún sme investovali do bezdrôtovej technológie WiFi. Vtedy to začalo! O našom prepojení sa dozvedeli ďalší ľudia, naši susedia. Začali sme drôtovať. Káble sme ťahali po stromoch a po fasádach panelákov. Všetko na hrane zákona. Pripojili sme asi 30 ľudí, vtedy každý musel uhradiť vstupný poplatok 1800 korún. To bolo naozaj veľa. Títo ľudia boli síce nadšení z toho, že si kopírujeme súbory a komunikujeme cez chat, ale ich rodičia neboli nadšení z takej investície – očakávali internet.

Mladé uchá, čerství prváci na UMB, museli sme sa začať obracať po pripojení na Internet. Obrátili sme sa na projekt Sasova.NET. Pripojenie na internet sme získali, bolo pomalé, padavé a drahé. Vtedy za 32 – 64 kb rýchlosť zákazníci platili 370 korún. Boli sme prvá sieť s takým nízkym poplatkom za internet. Behom pár mesiacov nás bolo 80 a rástli sme exponenciálne.

Volali sme sa Rudlanet a hlavný správca siete Sasova.NET odišiel za prácou do Bratislavy a my sme pokračovali vo výstavbe vtedy už siete BBXNET. Takmer všetci kolegovia sme starí známi od počiatkov siete, ba dokonca aj od škôlky.

Teraz je začiatok roka 2016 a je nás cez 4-tisíc s priemernou cenou internetu 10 €.

Rýchly kontakt

Kontaktujte nás: